وبلاگ یا وب سایت ؟ کدام بهتر است؟

وبلاگ یا وب سایت ؟ وبلاگ چیست و چه تفاوتی با وب سایت دارد؟

اکثرا از ما می پرسند وبلاگ چیست ، تفاوت بین یک وبلاگ و وبسایت چیست؟ اگر شما به فکر ایجاد یک وبلاگ یا وب سایت هستید پس مقاله زیر را با دقت مطالعه کنید.

در این مقاله ما به ساده ترین سعی داریم تفاوت های بین یک وبلاگ و وب سایت عمومی را توضیح دهیم. همچنین ما درباره سناریو های استفاده سود آور از آنها در دنیای واقعی صحبت خواهیم کرد.

وبلاگ چیست؟

یک وبلاگ نوعی وب سایت است که محتوای آن به ترتیب جدید به قدیم در صفحه اصلی نمایش داده می شود و در اکثر موارد محتوا آن شامل مقالات می شود که ما به آنها پست های وبلاگ می گوییم.

وبلاگ معمولا محتوای شخصی یا گروهی دارند و برای استفاده های شخصی یا گروه های کوچک ساخته می شوند. وبلاگ همیشه دارای بخش کامنت ها (نظرات) است که در زیر هر پست یا نوشته قرار دارد و افراد نظرات خود را در رابطه به نوشته در آن قرار می دهند.

تاریخچه وبلاگ

وبلاگ یا بلاگ از اواسط دهه نود میلادی با استفاده با عنوان دفترچه خاطرات یا زندگی نامه شخصی آنلاین ایجاد شد و در آن زمان کاربران اینترنت که صفحات شخصی خود را اداره میکردند معمولا اطلاعات مربوط به زندگی شخصی ، تفکرات و زندگی اجتماعی خود را در وبلاگ قرار میدادند.

کلمه “web log” در ابتدا برای مردم کاربرد زیادی داشت بعدا وی بلاگ و در نهایت “blog” یا وبلاگ مورد استفاده قرار گرفت.

در اوایل سال 2000 تعداد زیادی از سایت وبلاگ رایگان راه اندازی شد که شخص با ثبت نام در این سایت ها میتوانست یک وبلاگ شخصی با زیر دامنه وبسایت اصلی مانند blogger.com ایجاد کند.

در سال 2003 اولین نسخه وبلاگ ساز وردپرس راه اندازی شد که هم اکنون محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا رایگان موجود است.

تفاوت بین وبلاگ و وب سایت در چیست؟

وبلاگ در واقع نوعی وب سایت است. تنها تقاوت واقعی بین وبلاگ و دیگر انواع وب سایت ها این است که اغلب وبلاگ به صورت منظم با محتوا جدید بروز رسانی می شود و این محتوا به صورت جدید به قدیم و صفحه اصلی به نمایش گذاشته میشود.

وب سایت ها معمولا با یک محتوای ثابت هستند که در چندین صفحه ای گسترده شد و بطور منظم هم آپدیت نمی شوند. در صورتی که یک وبلاگ به صورت پویا بوده و معمولا منظم آپدیت می شود. برخی از بلاگر ها (کسانی که وبلاگ را مدیریت میکنند) هر روزه تعداد مقاله در وبلاگ خود قرار می دهند.

گاهی اوقات وبلاگ بخشی از یک وب سایت بزرگ است اغلب کسب کار ها برای بهبود سئو و افزایش بازدید وبسایت خود یک بخش وبلاگ یا مقالات نیز در آن ایجاد میکنند.

شما میتوانید از وردپرس برای ایجاد هر دو (وبسایت و وبلاگ) استفاده کنید به همین خاطر بسیاری از صاحبان مشاغل از وردپرس برای رونق کسب و کار کوچک خود بهره می برند.

در کلام دیگر تمامی وبلاگ های می توانند خود یک وبسایت یا بخشی از وبسایت باشند. با اینحال نمی توان همه وب سایت ها را وبلاگ تشبیه کرد.

به عنوان مثال سایت ما “کافه وب” دارای چندین بخش وبلاگ و وبسایت است .

خب در اینجا سوالی که به وجود می آید وبلاگ بهتر است یا وبسایت؟

به عنوان یک مبتدی احتمالا برای شما این سوال به وجود آمده که برای شروع باید یک وبسایت درست کنم یا وبلاگ؟ اگر بخواهیم با شما روراست باشیم پاسخ این سوال به خود شما بستگی دارد واقعا چه هدفی از ایجاد این وبسایت یا وبلاگ دارید.

بسیاری از کسب و کار های کوچک در جهان تنها یک وب سایت معمولی بدون قسمت وبلاگ یا مقالات دارند. این وبسایت های کوچک معمولا اطلاعاتی در مورد افراد ، سازمان ها و کسب و کار ها دارند.

از طرف دیگر هر روز کسب و کار های بیشتر به اهمیت وبلاگ برای استراتژی افزایش فروش پی می برند. آنها یک بخش اضافه به عنوان وبلاگ در سایت خود قرار میدهند تا ترافیک بیشتری از طریق موتور های جستجو گر دریافت کنند.

فرق بین نوشته های وبلاگ و صفحات وبسایت چیست؟

وردپرس که محبوب ترین CMS یا سیستم مدیریت محتوا موجود است به صورت پیش فرض برای ایجاد صفحات دارای دو بخش نوشته و برگه است که این باعث گیج شدن افراد مبتدی می شود.

نوشته های وبلاگ به صورت زمانی از جدید به قدیم نمایش داده می شود چراکه محتوا این صفحات بسیار به گذر زمان حساس است.

برگه های یا صفحات وبسایت ثابت بوده و معمولا تغییرات چندانی ندارن مانند صفحات درباره ما ، تماس با ما که تقریبا در همه وب سایت ها یافت میشود .

برگه معمولا برای ایجاد ساختار ها و ظاهر سازی سایت استفاده میشود و حتی میتواند در درون خود محتوا وبلاگ را نیز جای بدهد.

چرا افراد وبلاگ میسازند ؟ فایده ساخت یک وبلاگ چیست؟

هر شخص بلاگر انگیزه شخصی خود را برای ساخت وبلاگ دارد اما اکثر افراد به دنبال راهی برای کسب در آمد هستن یا میخواهند محتوا خود را برای افراد در سطح گسترده به اشتراک بگذارند.

برند ها معروف از وبلاگ برای آموزش مشتریان ، نمایش اخبار و بالا بردن ترافیک خود استفاده میکنند. امروزه داشتن یک وبلاگ برای کسب و کار ها و استراتژی افزایش فروش امری ضروری شده است.

برخی از استفاده های یک وبلاگ :

  • یک مکان برای به اشتراک گذاری عقاید
  • یک مکان برای نمایش مهارت ها ، استعداد ها و ایده های شما
  • به اشخاص کمک می کند در صنعت شناخته شوند
  • کسب و کار ها برای افزایش فروش خود از وبلاگ استفاده میکنند

چطور از وبلاگ کسب در آمد کنیم؟

معمولا افرادی که بلاگر هستند تنها برای گذراندن وقت خود وبلاگ میسازند و آنرا بروز میکنند. اما واقعیت این است همه افراد هم اینگونه نیستند برخی تنها به دنبال راهی برای کسب در آمد هستند.

برخی از راه هایی که بیشتر برای کسب در آمد از وبلاگ مورد استفاده هستند:

نمایش تبلیغات کلیکی

نمایش تبلیغات همکاری در فروش

نمایش پاپ آپ

سیستم عضویت و پرداخت

مطالب پیشنهادی