آموزش طراحی پلاگین وردپرس به زبان ساده

شاید در مورد طراحی پلاگین وردپرس اطلاعات کافی نداشته باشید اما ما مراحل ساخت را برای شما به سادگی توضیح می دهیم. پلاگین وردپرس نوعی محیط کاری محسوب می شود. پلاگین ها باعث می شوند که بتوانید کدهای مورد نظر خود را در دنیای وردپرس گسترش دهید. همینطور به شما اجازه می دهد که بتوانید یک سری ویژگی ها را بیفزایید.

پلاگین وردپرس در یک نگاه

پیش از اینکه در مورد طراحی پلاگین وردپرس بدانیم، می خواهیم در خصوص عملکرد پلاگین ها صحبت کنیم. شاید بتوان اینطور توضیح داد که پلاگین های وردپرس نوعی اپلیکیشن کوچک هستند که قرار است با دنیای وردپرس ادغام شوند و به شما اجازه دهند که محدودیت ها را بردارید.  برخی از پلاگین ها سبب می شوند که ساخت سایت فروشگاهی برای شما با امکانات بالایی فراهم شود. برخی از پلاگین ها به بهینه سازی سایت شما کمک زیادی می کنند. پلاگین هایی وجود دارند که به عنوان صفحه ساز شناخته می شوند یعنی به شما کمک می کنند تا بتوانید اشکال متنوعی را در سریع ترین حالت ممکن در صفحات خود خلق کنید. ساخت دایرکتوری های جذاب و همینطور اجرای امنیت بالا برای سایت توسط پلاگین مخصوصی صورت می گیرد.

در واقع با طراحی پلاگین وردپرس می توانید هر کاری که دوست دارید در سایت خود انجام دهید را به حقیقت تبدیل کنید بدون اینکه نیاز به برنامه نویسی زیادی داشته باشید و یا هزینه های بالایی را تقبل کنید. برخی از افزونه ها کوچک هستند و فقط یک آپشن به سایت شما اضافه می کنند. برخی دیگر چند منظوره بوده و به صورت پلتفرم مخصوص طراحی می شوند که به شما اجازه انجام چندین کار را می دهند.

پلاگین وردپرس چطور کار می کند؟

وردپرس یک بستر بسیار عالی برای طراحی سایت محسوب می شود. این بستر به صورتی طراحی شده است که بتوانید کدهای مورد نظر خود را در آن بگنجانید. شما می توانید به واسطه وردپرس یک سری افزونه ها را اضافه کنید که به فیلتر سازی فضای کاری شما کمک کند. می توانید یک سری آپشن های جدید به سایت خود اضافه کنید. مثلاً پلاگین ها می توانند محتوای سایت شما طبقه بندی یا دسته بندی نمایند. همینطور نوع نمایش آنها را تغییر دهند. همینطور می توانید هر زمان که دوست دارید پلاگین مورد نظر را فعال یا غیر فعال کنید. در واقع زمانی که از سایت بازدید می شود، وردپرس به پایگاه داده وصل می شود. در این راستا پلاگین یا افزونه مورد نظر فعال و بارگذاری می شود. کدها پردازش شده و نتایج آن مشخص می شود.

مراحل طراحی پلاگین وردپرس

اول از هر چیز بدانید که قابلیت هایی که می خواهیم به پلاگین خود اضافه کنید محدودیت ندارد. شما می توانید یک سیستم ساده اداری را اجرا کنید و یا یک برنامه بسیار پیشرفته هوش مصنوعی را به پلاگین خود بیافزایید. به هر حال اینکه پلاگین شما چه مشخصاتی داشته باشد بستگی به خودتان دارد. تحلیل و خلاقیت شما در این زمینه بسیار پر اهمیت است.

برای طراحی پلاگین وردپرس نیاز است که 6 مرحله را طی کنید. دقت کنید که 6 مرحله باید به درستی در نظر گرفته شود و همه جوانب سنجیده شود.

مرحله اول از طراحی پلاگین وردپرس

در ابتدا باید بررسی کنید که آیا ایده شما از قبل ساخته شده است یا خیر. این موضوع بسیار مهم است چون باعث می شود که در طراحی پلاگین وردپرس جلو بیفتید. در مرحله اول می بایست به تعداد نصب های فعال یک افزونه دقت کنید. در واقع باید ایده خود را در بازار کار محک بزنید. نحوه بازاریابی افزونه نیز بسیار مهم است. سپس نیاز است که استانداردهای لازم کدنویسی وردپرس را بشناسید و تا حدودی در این زمینه مطالعه داشته باشید. این استانداردها شامل یک سری دستورالعمل ها هستند که سبب می شود تا تم و افزونه مورد نظر به بهترین نحو اجرا شود. در صورتی که استانداردها رعایت نشوند مساله ساز می شود.

مرحله دوم طراحی پلاگین وردپرس

در این گام نیاز به اجرای یک محیط تست دارید. به هر حال شما برای اولین بار اقدام به طراحی پلاگین وردپرس کرده اید. هنوز مبتدی هستید و نیاز است که محیط تست داشته باشید. پلاگینی که طراحی می کنید نباید در یک سایت فعال آزمایش شود. می توانید از local برای ایجاد سایت وردپرس استفاده کنید. یک سری محیط های شبیه سازی شده آنلاین نیز وجود دارند که کپی می شوند و به شما اجازه می دهند که پلاگین خود را تست کنید. نیاز است که برای پلاگین خود اسم انتخاب کنید. به هر حال افزونه شما باید اسم داشته باشد و اسم آن مرتبط با کاری که انجام می دهد، باشد. در ابتدا می بایست وارد repository وردپرس شوید و اسمی که مدنظر دارید را جستجو کنید تا اسم تکراری انتخاب نکنید.

مرحله سوم، اجرای فایل های پلاگین

در پروسه طراحی پلاگین وردپرس نیاز است فایل ها را بشناسید. پلاگین ها در فولدری به اسم خود ذخیره می شوند. مسیر ذخیره سازی این فولدرها نیز wp-content/plugins است. این پوشه می تواند شما را به همه پلاگین هایی که طراحی کرده اید برسانند. در صورتی که تعداد فایل های پلاگین شما بیش از اندازه زیاد است از همین ابتدای کار سعی کنید، دسته بندی داشته باشید. به طور کلی بخش بندی و نامگذاری فولدرها به شما کمک زیادی می کند. مثلاً فایل های php را در یک فولدر قرار دهید و فایل های مربوط به css را نیز در فولدر مخصوص به همان اجرا کنید. این مدل تقسیم بندی سبب می شود تا در صورت بروز اشتباه بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

یک فایل به عنوان توضیح در خصوص پلاگین خود ایجاد کنید. این فایل به نحوه عملکرد پلاگین شما اشاره می کند و بسیار مفید خواهد بود. بعدها به این فایل نیاز پیدا می کنید.

مرحله چهارم هدر فایل های پلاگین

شما یک فایل اصلی پلاگین دارید که می بایست اطلاعاتی در خصوص افزونه شما را ارائه دهد. این اطلاعات برای بستر وردپرس نیاز است. در واقع باید نوعی هدر ایجاد کنید:

مثلاً یک نمونه هدر را برای شما مثال زده ایم:

<?php

/**

* Plugin Name: test-plugin

* Plugin URI: https://www.your-site.com/

* Description: Test.

* Version: 0.1

* Author: your-name

* Author URI: https://www.your-site.com/

**/

این اطلاعات در خصوص اسم پلاگین شما و شناسه url و ورژن مورد نظر اطلاعاتی در اختیار وردپرس قرار می دهد.

در صورتی که برای شما مهم است که دسترسی غیرقانونی به پلاگین شما وجود نداشته باشد کمی بایست به  فایل مربوط به php کد زیر را اضافه نمایید. این کد در بخش بالای فایل شما قرار می گیرد.

defined( ‘ABSPATH’ ) or die();

برای طراحی پلاگین وردپرس نیاز به ابزارهایی است؟

معمولاً اجرای اولیه پلاگین روی سایت اصلی صورت نمی گیرد و نیاز به نسخه local وردپرس است. پس از اینکه عملکرد پلاگین نهایی شد برای ایجاد نسخه local می بایست یک نسخه از سرور WAMP یا XAMP را دانلود نمایید. این سرور می بایست مربوط به سایت خودتان باشد. از سوی دیگر نیاز به دانلود یک نسخه وردپرس دارید. یک تم وردپرسی انتخاب کنید. در این زمینه سخت نگیرید به هر حال تم های پیش فرض نیز مناسب هستند. نیاز است که یک محیط برنامه نویسی داشته باشید که می توانید موارد مختلف را بسته به سطح برنامه نویسی خود انتخاب کنید.

برای طراحی پلاگین وردپرس نیاز است که تا حدودی مبانی برنامه نویسی را بلد باشید. همینطور با پایگاه داده نیز آشنایی داشته باشید. تا حدی نیاز به آشنایی با زبان php دارید. همینطور می بایست توابع خاص را بشناسید و امکانات خاص اعم از هوک و فیلتر و نحوه عملکرد آنها را بدانید. نیاز است که بتوانید با جاوا اسکریپت نیز آشنا باشید. این بخش الزامی نیست اما به هر حال اگر بخواهید یک پلاگین خوب طراحی کنید نیاز به یک سری کدهای خاص دارید.

طراحی پلاگین وردپرس در 4 گام مهم

اولین قدم برای طراحی پلاگین وردپرس این است که یک فولدر به اسم پلاگین خود ایجاد کنید. هر اسمی می تواند روی پلاگین شما قرار بگیرد. این فولدر را در مسیر درست که در مرحله سوم گفته شد ایجاد کنید. نیاز به اجرای یک فایل در داخل فولدر خود دارید که می بایست به اسم php ذخیره شود. پس از اینکه مراحل اولیه طراحی پلاگین وردپرس را طی کنید نیاز است که پارامترهای لازم را در بخش بالای فایل php کامنت کنید. پس از آن مرورگر خود را باز کنید و به صفحه ادمین سایت local ورود داشته باشید. در صفحه ادمین وردپرس می بایست وارد بخش افزونه ها شوید و به دنبال افزونه خود بگردید. می توانید افزونه را فعال کنید و از آن استفاده کنید. دانش شما ارتباط مستقیمی با امکانات داخلی افزونه مورد نظر دارد.

جمع بندی

شاید در ابتدا قوانین طراحی پلاگین وردپرس دشوار به نظر برسد اما اگر کمی تمرین کنید قطعاً به نتیجه خوبی خواهید رسید. از یاد نبرید که هرچه سواد برنامه نویسی شما بالاتر باشد و با توابع آشنایی بیشتری داشته باشید می توانید امکانات بیشتری برای پلاگین خود ایجاد کنید. از سوی دیگر بسیار مهم است که بتوانید همه جوانب را در ابتدا بسنجید. یعنی بدانید که هدف از طراحی پلاگین وردپرس چیست و قرار است چه نتیجه ای محقق شود. در این زمینه می توانید بسیاری از شرایط مختلف را ارزیابی کنید و به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی پلاگین ها می توانند امکانات مختلفی داشته باشند.

مطالب پیشنهادی